Kaip prižiūrėti dantų protezus

Dantų protezai sugrąžina dantų funkciją ir estetinę išvaizdą, tačiau norint užtikrinti jų ilgaamžiškumą ir gerą burnos sveikatą, labai svarbu tinkamai juos prižiūrėti. Ilgametę patirtį turintys R. Leskausko odontologijos klinikos dantų protezavimo specialistai primena svarbiausius dantų protezų priežiūros aspektus ir pateikia naudingų patarimų.

Išimamų protezų (plokštelių) priežiūra

Išimamus dantų protezus valykite kaskart pavalgę, o jeigu to padaryti neturite galimybės – bent praskalaukite juos tekančiu vandeniu, kad pašalintumėte maisto likučius. Tai svarbu, nes esant prastai išimamų protezų priežiūrai sudaromos sąlygos kauptis bakterijoms ir mikroorganizmams, todėl atsiranda nemalonus burnos kvapas, diskomfortas valgant, prastėja estetinė protezų išvaizda.

Nakčiai išimamus dantų protezus išsiimkite, kad pailsėtų burnos audiniai. Išsiėmę protezą jį gerai išvalykite. Dantų protezus rekomenduojama valyti minkštu dantų arba specialiai protezams skirtu šepetėliu ir dantų pasta be abrazyvių dalelių. Nenaudokite kietų dantų šepetėlių, balinamųjų medžiagų, nes taip galite pažeisti protezo paviršių. Tai nulems didesnį apnašų kaupimąsi ir sunkesnį jų pašalinimą. Išvalytą protezą nuplaukite po vandeniu ir padėkite į jiems skirtą dėžutę.

Protezų valymui bei dezinfekcijai taip pat galite naudoti protezams prižiūrėti skirtas vaistinėse parduodamas specialias tabletes.

Išimamais dantų protezais nekramtykite labai kieto maisto (karamelinių saldainių, riešutų kevalų, džiūvėsių ir kt), nes protezas gali įskilti. Reikėtų vengti ir lipnaus maisto, nekramtyti kramtomosios gumos. Taip pat stenkitės vienu metu nevalgyti karšto ir šalto maisto, nes dėl protezo gamybai naudojamų medžiagų staigaus plėtimosi ir traukimosi proteze gali atsirasti įskilimų.

Protezui įskilus ar sulūžus, nemėginkite jo taisyti patys, bet nedelsdami kreipkitės į gydytoją odontologą.

Svarbu žinoti

Jūsų burnos gleivinė ir dantys nuolat kinta, todėl ir protezus būtina reguliariai koreguoti. Kas pusę metų atvykite pas gydytoją odontologą, kad jis patikrintų protezų padėtį ir, esant

poreikiui, atliktų korekciją. Maždaug kas 4–5 metus išimamus protezus rekomenduojama pakeisti naujais. Tikslias rekomendacijas Jums pateiks gydytojas odontologas.

image

Fiksuotų protezų priežiūra

Fiksuoti dantų protezai gali būti įvairūs. Tai dantų įklotai ir užklotai, dantų karūnėlės ir tiltiniai dantų protezais. Fiksuoti protezai gali būti tvirtinami tiek ant savų dantų, tiek ant implantų. Tačiau visais atvejais labai svarbu juos prižiūrėti, kaip ir savus dantis.

Pavalgius protezuotus dantis būtina praskalauti, o, esant galimybei, ir išsivalyti šepetėliu su dantų pasta. Protezais atkurtus dantis, taip pat kaip ir savus, būtina valyti dantis du kartus per dieną (ryte ir vakare). Valymui naudokite ne tik dantų šepetėlį, bet ir tarpdančius siūlą ir/ar tarpdančių šepetėlius. Tarpdančių ir liežuvio valymas – būtinos priemonės, padedančios kontroliuoti burnoje esančių mikroorganizmų skaičių, išvengti daugelio ligų ir užtikrinti dantų protezavimo ilgaamžiškumą. Siekdami užtikrinti gerą burnos priežiūrą, galite naudoti ir burnos irigatorius, valančius tarpdančius vandens srove.

Nors šiuolaikiniai keramikiniai protezai yra itin tvirti ir atsparūs, visgi rekomenduojama jais nekramtyti labai kieto maisto – karamelinių saldainių, riešutų kevalų, džiūvėsių ir pan., nes protezas, kaip ir nuosavas dantis, gali skilti ar sulūžti.

Patartina vienu metu nevalgyti karšto ir šalto maisto, nes dėl staigaus protezo medžiagų plėtimosi ir susitraukimo jame gali atsirasti įskilimų.

Jeigu užsiimate kontaktiniu sportu, naudokite apsaugines kapas, apsaugosiančias ne tik fiksuotus dantų protezus, bet ir burnos minkštuosius audinius bei nuosavus dantis nuo galimų pažeidimų.

Jeigu griežiate dantimis, pasitarkite su gydytoju odontologu dėl apsauginės bruksizmo kapos. Ji apsaugos nuo dilimo bei galimų skilimų ne tik protezuotus, bet ir nuosavus dantis, o taip pat atpalaiduos įsitempusius kramtomuosius raumenis, padėdama išvengti apatinio žandikaulio sąnario sutrikimų ir jų sukeliamų problemų.

 

Svarbu žinoti

Siekiant užtikrinti fiksuotų protezų ilgaamžiškumą, taip pat svarbu kas pusmetį arba dažniau ( jei taip rekomendavo gydytojas) atlikti profesionalią burnos higieną ir nepamiršti reguliarių kontrolinių vizitų pas protezavimą atlikusį gydytoją odontologą.