Protiniai dantys: šalinti ar išsaugoti

Pasak specialistų, protiniai dantys – tai paskutiniai abiejuose žandikauliuose esantys dantys, dar vadinami aštuntaisiais dantimis. Protiniai dantys dažniausiai išdygsta tarp septyniolikos–dvidešimt penkerių metų. Tačiau jie išdygsta ne visiems – remiantis statistika, kas penktas žmogus protinių dantų neturi. Manoma, kad tai nulėmė pasikeitę mūsų mitybos įpročiai. Daugėjant termiškai apdoroto maisto, kuriam sukramtyti nereikia daug pastangų, palaipsniui mažėja žmogaus žandikaulis. Dėl vietos žandikaulyje trūkumo vis dažniau ir protiniai dantys lieka neišdygę arba išdygsta tik dalinai. Susiformavę, bet dėl įvairių priežasčių neišdygę dantys vadinami retinuotais dantimis.

Tiesa, net ir taisyklingai išdygę protiniai dantys gali sukelti įvairių burnos sveikatos problemų. Dėl vietos trūkumo šie dantys dažniausiai remiasi į gretimus, juos stumia ir taip nulemia įvairias ortodontines problemas – dantų susigrūdimą, sąkandžio anomalijas ir kt. Protiniai dantys gali apsunkinti ir tinkamą šalia jų esančių dantų priežiūrą, taip padidindami ėduonies atsiradimo riziką. Prasta higiena sukelia ir pasikartojančius dantenų uždegimus, periodonto ligas.

Taigi, šalinti protinius dantis prireikia tada, kai jie yra netaisyklingai išdygę, aplink juos kaupiasi apnašas, vystosi apydančio audinių uždegimai, pūlynai, formuojasi cistos. Protiniai dantys šalinami ir tada, kai jie yra nepagydomai pažeisti, taip pat dėl gretimų dantų gadinimo, ortodontiniu tikslu. Remiantis moksliniais tyrimais, pašalinus protinius dantis, net 90 proc. atvejų pagerėja gretimų dantų būklė. Tačiau svarbu žinoti, jog norint išvengti žandikaulių augimo zonų pažeidimo, protinius dantis rekomenduojama šalinti tik sulaukus pilnametystės.

image

Tuo tarpu, jeigu protiniai dantys yra taisyklingai išdygę, atlieka kramtymo funkciją, galima užtikrinti kokybišką jų priežiūrą ir jie nekelia grėsmės gretimų dantų bei burnos ertmės sveikatai, pasak specialistų, protinių dantų šalinimas nereikalingas.

Visgi, R. Leskausko odontologijos klinikos specialistai atkreipia dėmesį, kad kiekvienas atvejis yra individualus, todėl ką su protiniais dantimis rekomenduojama daryti Jūsų atveju, kruopščiai įvertinęs jų ir burnos ertmės būklę, Jums patars gydytojas odontologas.

Nors protinių dantų šalinimas daugeliui atrodo viena labiausiai bauginančių odontologinių procedūrų, gydytojai nuramina, kad jos metu nepatirsite skausmo ir diskomforto. O jaučiantiems itin didelę dantų šalinimo baimę pacientams jie siūlo sėkmingai ją numalšinti procedūros metu taikydami sedaciją, padėsiančią išvengti bet kokių nemalonių pojūčių ir emocijų.