Rūkymo poveikis burnos sveikatai

Skatina periodonto ligų atsiradimą bei dantų praradimą

Rūkymas skatina greitesnį dantų apnašų ir akmenų formavimąsi, todėl rūkantiems žmonėms sunkiau užtikrinti tinkamą burnos higieną. Negana to, šis žalingas įprotis trikdo kraujotaką burnos ertmėje, taip didindamas periodonto ligų ir dantų praradimo riziką.

Lemia burnos sausumą ir nemalonaus kvapo atsiradimą

Toksiškiems cigarečių komponentams nusėdant burnos ir kvėpavimo takų gleivinėse, mažėja seilių kiekis, ima džiūti burna, atsiranda nemalonus kvapas.

Mažina atsparumą ligoms

Dėl rūkymo dantys tampa ir greičiau pažeidžiami. Išsausėjusioje burnos gleivinėje ėduonies plitimo procesas paspartėja net kelis kartus. Rūkymas slopina ir imuninę sistemą, todėl dantis lengviau pažeidžia infekcijos, blogėja burnos audinių būklė ir gijimas, juos pažeidus.

Kenkia dantų spalvai

Cigarečių dūmuose esančiam nikotinui ir dervoms kaupiantis ant dantų, jie įgauna gelsvą ar net rudą spalvą.

Didina burnos vėžio riziką

Cigarečių dūmuose esančios kenksmingos medžiagos pažeidžia burnos ertmės audinius, todėl rūkantiems asmenims rizika susirgti burnos vėžiu yra iki 10 kartų didesnė nei nerūkančių. Pirmieji burnos vėžio požymiai gali būti ilgai negyjančios žaizdelės ir opos – dėl jų būtina pasikonsultuoti su gydytoju odontologu. Svarbu žinoti, kad burnos vėžio riziką didina ne tik cigaretės, bet ir kiti tabako gaminiai (kaljanas, kramtomas tabakas ir kt.).

image

Lėtina gijimą po chirurginių procedūrų

Tabakas neigiamai veikia beveik visų dantų ir burnos ertmės gydymo procedūrų rezultatus, pradedant periodonto terapija ir baigiant bet kokiomis chirurginėmis operacijomis.

Didina implantų atmetimo riziką

Rūkymas ne tik lėtina žaizdų gijimą, bet ir trukdo implanto osteintegracijai (suaugimui su kaulu), stimuliuodamas periferines kraujagysles cigarečių sudėtyje esančiomis kenksmingomis medžiagomis. Norint išvengti komplikacijų ir sumažinti implantų praradimo riziką, rekomenduojama nerūkyti bent likus savaitei iki implantacijos ir du mėnesius po procedūros.

Taigi, jeigu Jums rūpi burnos sveikata, rūkymo verta atsisakyti. R. Leskausko odontologijos klinikos gydytojai pabrėžia, kad taip sumažinsite apnašų (tiek minkštų, tiek kietų, tiek pigmentinių) kaupimąsi, riziką susirgti burnos vėžiu, išvengsite nemalonaus burnos kvapo ir sausėjimo, galėsite džiaugtis baltesne šypsena. Metę rūkyti užtikrinsite ir geresnę kraujotaką burnoje, o tuo pačiu ir sklandesnį kaulo, implantų prigijimą bei greitesnį ir lengvesnį gijimą po bet kokių chirurginių intervencijų.

Jei visgi šio žalingo įpročio kol kas negalite atsisakyti, jo daromą žalą galite sumažinti daugiau dėmesio skirdami burnos ertmės priežiūrai. Rūkantiems asmenims rekomenduojama naudoti specialias tabako pigmento kaupimąsi mažinančias dantų pastas, dažniau bei itin kruopščiai valytis dantis ir bent kartą per pusmetį apsilankyti pas burnos higienistą ar gydytoją odontologą, kuris įvertins Jūsų dantų ir periodonto audinių būklę bei pateiks individualias burnos priežiūros rekomendacijas.